Wielu coachów ICC, szczególnie takich, którzy mają certyfikat już od wielu lat pyta czasami o…
ICC krótka historia
W tym roku świętujemy 20 – tą rocznicę powstania International Coaching Community. Jednej z większych na świecie społeczności coachów. Warto podkreślić, że od początku jej działania, członkiem ICC mógł zostać tylko certyfikowany coach. Jeszcze kilka lat temu nie wszystkie organizacje miały taki standard.
Jak to się zaczęło? W 2001 roku Joseph O’Connor i Andrea Lages założyli w Londynie organizację non-profit o znanej dziś nazwie International Coaching Community i zaczęli tworzyć struktury, a także propagować ideę coachingu na całym świecie. Joseph jest Brytyjczykiem, a Andrea pochodzi z Brazylii.
ICC zajmuje się także szkoleniem coachów, choć jest to pewne uproszczenie. Tak naprawdę szkoleniami zajmują się akredytowani przez ICC trenerzy z całego świata. W tej chwili jest nas 49 i prowadzimy szkolenia w 78 krajach na świecie. Co ciekawe w ICC akredytację trenerską otrzymuje człowiek, a nie firma. Oczywiście ów człowiek na potrzeby prowadzenia działalności gospodarczej musi firmę założyć, nie zmienia to jednak faktu, że wybrana i przygotowana zostaje konkretna osoba. Dzięki temu możemy zagwarantować bardzo wysoką jakość szkolenia na wszystkich poziomach coachingu. Co więcej, każdy program szkoleniowy na całym świecie na danym poziomie jest taki sam. Czasami zostaje wzbogacony o dodatkowe elementy, w zależności od potrzeb danego kraju, ale baza od lat jest niezmienna.
Oprócz zawartości merytorycznej szkolenia, ujednolicony został także proces certyfikacji. Co ważne certyfikaty coacha od zawsze przyznawane są dożywotnio.
Pewnie nie wszyscy wiedzą, że pierwsze szkolenie pod szyldem ICC zostało przeprowadzone przez Josepha O’Connora i Andreę Lages O’Connor właśnie u nas Polsce! Dokładnie było to w Lublinie w 2002 roku. Od tej pory przeprowadziliśmy już ponad 140 edycji szkolenia pierwszego poziomu i wiele szkoleń z II poziomu zaawansowania. Wyszkoliliśmy około 1400 coachów, z których wielu pracuje w zawodzie aktywnie wspierając swoich klientów.
W Polsce pracuje w tej chwili trzech trenerów ICC, ale największy wkład w rozwój coachingu w naszym kraju (moim skromnym zdaniem) miała już nieżyjąca niestety Anna Ratajczyk pierwsza trenerka ICC. Dalej w kolejności otrzymywania uprawnień trenerskich są to: Piotr Pilipczuk, Rafał Nykiel i Katarzyna Pilipczuk.
O wielkości organizacji świadczy między innymi fakt iż na całym świecie trenerzy ICC przygotowali do zawodu coacha 15000 coachów. Rocznie odbywa się ponad 100 szkoleń organizowanych przez trenerów ICC na różnych poziomach zaawansowania.
Co roku ICC organizuje także co najmniej jedną ogólnoświatową konferencję dla coachów. Teraz z powodu pandemii, działania te są nieco skromniejsze, ale kiedy wrócimy do normalności zapewne pojawi się kolejny termin takiego wydarzenia.
Wkrótce kolejne jubileuszowe wiadomości.