Skip to content

Kurs emocji Jesus Matos Larrinaga (2 minuty)

Książka nosi tytuł „kurs emocji”, ale nie jest to do końca prawdą, choć można znaleźć tu także ćwiczenia. Poza tą jedną nieścisłością jest to zbiór wielu cennych informacji na temat emocji i sposobów ich traktowania w codziennym życiu. Cenne jest to, że wiedza przekazywana jest przez praktyka. Ponieważ autor Jesús Matos Larrínaga jest psychologiem klinicznym, zdrowia, także psychologii prawnej oraz kryminalistycznej. Pracuje w założonej przez siebie w Madrycie klinice zdrowia psychicznego. Dodatkowo prowadzi warsztaty i konferencje na całym świecie. Jako psychoterapeuta pracuje z osobami dorosłymi, które chcą się rozwijać w obszarze zarządzania emocjami.

Książka kompleksowo przeprowadza przez te zarówno podstawowe, jak i te bardziej zaawansowane informacje na temat emocji. Od ewolucji, gdzie mamy akcent na adaptacyjną funkcję tego co czujemy przez opisy emocji podstawowych, a skończywszy na metodach ich regulacji.

W książce znajdziemy na przykład rozdział na temat roli uważności w pracy z  emocjami. Dotyczący zwiększania poziomu świadomości procesów wewnętrznych, jak myśli, przekonania, emocje, potrzeby i interpretacje. A w dalszej kolejności oddzielenie się od naszych myśli i nie traktowanie ich jako rzeczywistości. Czyli możemy to traktować jako powrót do traktowania naszego umysłu głównie jako narzędzia do rozwiązywania problemów, a nie jako generatora treści z którymi w większości się utożsamiamy. Niestety! Rekomendowana w praktyce uważność, czyli i koncentracja na tu i teraz pozwala na oddzielenie się od treści produkowanych przez nasz umysł i traktowania ich jako „wytworów” a nie jak część nas samych.

Inny rozdział poświęcony został zniekształceniom poznawczym. Czyli błędom jakie pojawiają się w naszym postrzeganiu świata. Filtrując nieświadomie informacje z otoczenia mamy tendencje do koncentracji na jednych obszarach, a na innych mniej, na wyolbrzymianiu, czasami niezauważaniu, a całkiem często na zniekształcaniu. Dlatego obraz świata jaki tworzymy w naszych głowach jest tylko częściowo związany z rzeczywistością. Autor opisuje najpopularniejsze zniekształcenia, czyli: selektywną uwagę, katastrofizacja, przepowiadanie przyszłości, etykietowanie, czytanie w myślach i wiele innych filtrów.

Oprócz powoływania się na badania i aktualne koncepcje psychologiczne Jesus opisuje kilka użytecznych narzędzi do pracy z innymi, a przede wszystkim do samorozwoju. Jednym z narzędzi jest technika opadającej strzałki, którą też Wam prezentowałem kilka miesięcy wcześniej. Jej opis możesz znaleźć w tym artykule.

Podsumowując książka warta przeczytania zarówno przez coachów jaki i osoby zainteresowane tematem emocji lub szukających metod na szczęśliwsze życie.

Rafał Nykiel

Back To Top