Skip to content

Rafał Nykiel

A.Huxley powiedział kiedyś, że „Doświadczenie to nie to, co nam się przydarza, ale to co z tym robimy”. Nazywam się Rafał Nykiel, a moim powołaniem jest pomoc ludziom w znalezieniu jak największej wartości w tym co im się przydarza.

Jako trener pracuję już od ponad dwudziestu lat, jako coach – od szesnastu. W tym czasie zdobyłem międzynarodową akredytację trenera coachingu i team coachingu International Coaching Community – jednej z największych organizacji, która zrzesza i kształci coachów z całego świata, a jej kursy wyróżnione zostały Europejską Nagrodą Jakości EQA.

W czasie ostatnich dwunastu lat miałem przyjemność przeprowadzić 60 edycji szkoleń jako międzynarodowy trener coachingu i team coachingu ICC. Spotkałem na swojej drodze setki ciekawych osób,  z którymi współdzielę swoją pasją do rozwoju  i dziś spełniają się w roli certyfikowanych coachów. 

Z wykształcenia jestem socjologiem, ukończyłem także studia podyplomowe z zakresu zarządzania i marketingu. Moje osobiste doświadczenia życiowe skierowały mnie na ścieżkę zdobywania kompetencji wsparcia innych w dokonywaniu zmian. Uczestniczyłem w szeregu specjalistycznych szkoleń, m.in. NVC, NLP, Panorama Społeczna, podejście systemowe czy coaching prowokatywny. Choć uczyłem się od najlepszych, wśród których wymienić mogę między innymi A. Ratajczyk, R. Diltsa, S. Giligana, M. Bojanowską, Ch. Hall, R. Klausa, Joseph O’Connora, H. Walbrot – Mullera, J. Sappinena, myślę, że najwięcej cennego doświadczenia, dała mi właśnie praca empiryczna z uczestnikami moich szkoleń.    

Wśród najważniejszych etapów mojej edukacji mogę wymienić:

1996 r. – studia  socjologiczne na Uniwersytecie Łódzkim

1998 r. – studia podyplomowe „Marketingowe Zarządzanie Firmą”, również Uniwersytet Łódzki

2004 r. – International Coaching Certification

2007 r. – International Coaching Trainers Training w Brazylii

2016 r. – International Team Coaching Trainers Training w Portugalii

Oprócz szkoleń ICC, prowadzę treningi coachingu menedżerskiego. Specjalizuję się także w pracy z nastawieniem, umiejętnościach budowaniu zespołu oraz szeroko rozumianym rozwoju osobistym.

Zakres działania i klienci

Dzielenie się wiedzą i doświadczeniem to moja największa pasja, dlatego wykorzystuję każdą okazję, by dać coś od siebie adeptom sztuki coachingu. Stworzyłem wiele programów szkoleniowych, w których zamiast tradycyjnych prezentacji multimedialnych, wykorzystuję własne, autorskie rysunki, co zapewnia bardzo efektywne wsparcie procesu nauki.

Od wielu lat jestem także wykładowcą uniwersyteckim. Tajnikami coachingu dzieliłem się ze studentami SGH, Politechniki Łódzkiej, Wyższej Szkoły Menedżerskiej i Uniwersytetu Łódzkiego. 

Jednym z osiągnięć, jakie mam na swoim koncie, jest stworzenie Encyklopedii Coachingu – platformy online, która w przystępny sposób porządkuje informacje na temat coachingu oraz stanowi wiarygodne i rzetelne źródło wiedzy. 

Jako coach chcę wychodzić naprzeciw prawdziwym, ludzkim wyzwaniom. Zdając sobie sprawę z tego, jak duże znaczenie w codziennej pracy odgrywa między innymi stres, stworzyłem narzędzie EQdo. Ułatwia ono zarządzanie emocjami, redukcję stresu i zapewnia realne wsparcie w sytuacjach konfliktowych. 

Swoją wiedzę i doświadczenie chętnie przelewałem na papier. W ten sposób powstały dwie książki: „Myślenie systemowe w coachingu” oraz „Rytualny chaos. Studium dyskursu publicznego” których jestem współautorem. Ponadto wiele moich artykułów ukazało się na łamach Magazynu Coaching i Portal Zmiany w Życiu, a okazjonalnie można było „przeczytać mnie” również na portalach takich jak Zwierciadło Focus czy Twój Styl.

Moja praca daje mi ogromną radość i satysfakcję. Cieszę się tym bardziej, że moje wysiłki i wkład w jakość coachingu w Polsce zostały zauważone i docenione. W 2019 roku otrzymałem statuetkę w społecznym plebiscycie Izby Coachingu jako osoba, która w szczególny sposób przyczyniła się do budowania standardów, etyki i jakości w coachingu.

Prywatnie spełniam się w roli męża i ojca dwóch córek. To właśnie ich wychowanie jest dla mnie największym, ale i najprzyjemniejszym życiowym wyzwaniem i daje mnóstwo satysfakcji. Poza coachingiem, pasjonuje mnie także Filozofia Wschodu oraz mindfulness – praktyka uważnej obecności. 

Rekomendacje
Back To Top