Skip to content

„Reziliencja” warto przeczytać – czas czytania 2 minuty

Metoda uczenia się opisywana przez autorów jest bardzo prosta, ale niezwykle skuteczna. Jeśli jej nie znasz, a właściwie nie masz świadomości, że jej używasz możesz w sposób niezamierzony uczyć się rzeczy niekorzystnych dla ciebie.

Kim jest Rick Hanson? To psycholog i autor książek na temat psychologii pozytywnej i neuroplastyczności. Forrest to chyba jego syn, sądząc po wieku na zdjęciach. Panowie definiują rezyliencję w sposób możliwie najprostszy, czyli jako zdolność do pozostawania silnym, elastycznym i wytrwałym w obliczu trudności i wyzwań. Ważne jest to, że jest to cecha w niewielkim stopniu wrodzona, ale podobnie jak inteligencja emocjonalna może być budowana i rozwijana przez całe życie. Trzeba tylko wiedzieć jak. Gdybyśmy mogli to ująć możliwie najprościej jest to rozwijanie wspierających zasobów wewnętrznych i wykorzystywaniu pozytywnej neuroplastyczności naszego mózgu.

Jak budujemy zasoby mentalne? W pierwszym kroku musimy doświadczyć tego co chcemy rozwinąć. Na przykład poczucia spokoju, bezpieczeństwa czy wdzięczności. A w drugim kroku utrwalamy ten stan w naszym układzie nerwowym. A genialne jest to, że ta metoda zajmuje tylko minutę dziennie. No może trochę przesadziłem… kilka razy po minucie dziennie. A co najważniejsze działa. Autor cytuje tybetańskie powiedzenie: Jeśli zatroszczysz się o minuty, lata zatroszczą się o siebie same.

Rezyliencja składa się z:

  1. Zasobów wewnętrznych – tu pomaga coachingową wiara, że klient zawsze ma zasoby, tylko czasami nie jest ich świadom. W wielu sytuacjach to kwestia odpowiedniego zadania pytania.
  2. Pozytywnej neuroplastyczności –  czyli zdolności mózgu do reorganizacji i tworzenia nowych połączeń neuronowych w odpowiedzi na doświadczenia. Poprzez celowe praktyki (wspomniane kilka minut dziennie)  często bliskie uważności można kształtować nasz umysł w sposób, który buduje rezyliencję.
  3. Praktyki pozytywnego umysłu – autorzy proponują różnorodne praktyki, które pomagają rozwijać pozytywne zasoby wewnętrzne, takie jak (opisywana powyżej) medytacja metta, wdzięczność, refleksja nad pozytywnymi doświadczeniami oraz różne techniki relaksacyjne.

 

Wiemy, że nie zawsze możemy wpłynąć na czynniki zewnętrzne, jednak zwykle możemy pielęgnować własne nastawienie, którego składnikiem jest rezyliencja. Jeśli chcesz poznać  rozwinąć 12 kluczowych kompetencji psychicznych, dzięki temu być skuteczniejszym coachem, ale też lepiej radzić sobie w życiu warto sięgnąć po tę książkę.

 

Rafał Nykiel

Back To Top