Wielu coachów ICC, szczególnie takich, którzy mają certyfikat już od wielu lat pyta czasami o…
Co nowego na szkoleniu ICC?
Co nowego na szkoleniu ICC?
W 2017 roku obchodziłem 10 lecie pracy jako trener ICC. Co pewien czas wprowadzałem do programu zmiany, które stanowiły wsparcie całego procesu szkolenia. Przez ten czas bez zmian pozostawał i pozostaje sprawdzony i skuteczny program, który jest bazą do uzyskania certyfikatu (proces, narzędzia i ćwiczenia). Coaching, tak jak wszystko przechodzi różnego rodzaju transformacje, dlatego postanowiłem wprowadzić kolejne, ważne zmiany. Poniżej znajduje się dokładniejszy opis nowości.
- Zmodyfikowałem strukturę szkolenia. Będzie więcej zjazdów, ale nieco krótszych. Taki model pozwala na efektywniejsze wdrażanie zdobywanej wiedzy w praktykę coachingową. Dzięki temu uczestnicy zyskują więcej czasu na integrację wiedzy i kompetencji. Aktualnie szkolenie, od kwietniowej edycji ma strukturę 4 dni + 3 dni + 4 dni + 3 dni. Dzięki temu łatwiej przyswoić wiedzę, przećwiczyć nowe umiejętności i wdrożyć zmiany. Szkolenie zostało także przedłużone o jeden dzień, który poświęcamy na wprowadzenie dodatkowego narzędzia, do pracy z emocjami, czyli EQdo kart emocji.
- Pracując z moimi klientami w coachingu indywidualnym zauważyłem, że dość często pojawia się temat zarządzania emocjami. Dotyczyło to zarówno obszarów life, ale także biznes coachingu. Postanowiłem wzbogacić szkolenie I stopnia o dodatkową wiedzę z obszaru pracy z emocjami. Dlatego na szkoleniu pojawiło się kilka użytecznych ćwiczeń, wprowadzających do pracy w tym obszarze, a także nowe narzędzia użyteczne w coachingu.
- Żeby osiągnąć wysoką efektywność pracy w obszarze emocji potrzebne było stworzenie uniwersalnego narzędzia, dającego wiele możliwości zastosowań. Wtedy pojawił się pomysł na zaprojektowanie kart emocji EQdo. Używając ich możesz pomóc wprowadzić realne zmiany w percepcji sytuacji problemowej, a w konsekwencji w obszarze uczuć klienta na sesji coachingowej, ale nie tylko… Po wielu miesiącach testów w coachingu indywidualnym i na szkoleniach z przyjemnością mogę ogłosić, że narzędzie to wejdzie jako stały element do programu szkolenia.
- Kolejnym ważnym elementem, który doskonale się sprawdził na szkoleniu ICC jest praktyka uważności w ujęciu coachingowym. Potraktowałem tu proces mindfulnes jako element zwiększający efektywność pracy coacha w czasie sesji. Oczywiście całość ma wymiar praktyczny z niewielką domieszką teorii. Dodatkową korzyścią jest to, że poznane narzędzia można z powodzeniem wykorzystać także poza sesjami coachingowymi.
- Na szkoleniu pojawia się również kolejny gość. Oprócz Marty Szeszko, która wprowadza nas w świat Extended DISC, kolejny krótki warsztat prowadzi Marta Bara coach Gallup StrenghtsFinder. Każdy z uczestników otrzymuje także indywidualny raport swoich mocnych stron, wraz z krótką instrukcją jak z nich korzystać w codziennym życiu.
Każda z opisanych nowości została już przetestowana na dwóch lub trzech wcześniejszych szkoleniach i szczerze przyznam, że efekty są więcej niż satysfakcjonujące. W razie pytań jestem do dyspozycji.
Rafał Nykiel