Skip to content

EQdo w pytaniach i odpowiedziach

 W związku z dużą ilością pytań na temat EQdo, postanowiliśmy zebrać najważniejsze informacje opisujące tę metodę w jednym krótkim tekście. Znajdziesz tu 12 krótkich pytań i tyleż samo odpowiedzi, które stanowią zwięzłą prezentację narzędzia. Mamy nadzieję, że będą także zachętą do zadawania kolejnych, bardziej szczegółowych pytań. Zapraszamy do poznania metody EQdo!

 1. Czym jest EQdo?

To metoda pozwalająca na rozwiązywanie codziennych problemów, szczególnie tych, które wiążą się z nieprzyjemnymi odczuciami. Pomaga naprawiać relacje, zarządzać emocjami, panować nad stresem i rozwiązywać konflikty. Rozwija neuroplastyczność mózgu i pozwala na zmianę negatywnego nastawienia.

 1. Jakie są możliwości zastosowania?

EQdo jest najczęściej wykorzystywane do radzenia sobie z nieprzyjemnymi emocjami, rozwiązywania konfliktów, polepszania relacji, edukacji emocjonalnej, zmniejszenia poziomu stresu i zarządzania emocjami. Możesz użyć zestawu do indywidualnej zmiany, rozwoju dzieci i młodzieży, a także profesjonalnej pracy z klientami.

 1. Co zyskasz używając EQdo?
 • Opanujesz efektywniej codzienny stres – zadbasz o zdrowie i komfort życia
 • Łatwiej Ci będzie wybaczyć bliskim – uzyskasz nową jakość relacji z nimi
 • Pomożesz w sprawdzony sposób swoim dzieciom w rozwoju emocjonalnym – będą sobie lepiej radzić sobie w dorosłym życiu
 • Zadbasz skuteczniej o wsparcie emocjonalne swoich klientów, jeśli jesteś profesjonalistą/ką
 • Zamiast obaw odczujesz ciekawość – życie będzie bardziej ekscytującą przygodą
 1. Jak działa EQdo?

Metoda wykorzystuje wiele zaawansowanych koncepcji psychologicznych. Pozwala na uświadomienie sobie mechanizmów powstawiania emocji, potrzeb czy też nastawienia. Daje możliwość realnego kształtowania własnych stanów emocjonalnych dzięki zmianie perspektywy i dokonywaniu świadomych wyborów.

 1. Kto może stosować EQdo?

EQdo zostało zaprojektowane tak, aby mógł je wykorzystać praktycznie każdy. Zarówno rodzic do wsparcia emocjonalnego swoich dzieci, małżeństwo w sytuacji konfliktowej a także dla Ciebie do samorozwoju. Narzędzie  jest także wykorzystywane przez profesjonalnych  coachów, trenerów i psychoterapeutów do pracy z ich klientami.

 1. Co zawiera zestaw EQdo?

EQdo  składa  się z prawie 90 kart w kształcie puzzli, które odpowiednio układane pozwalają na zrozumienie mechanizmów powstawania uczuć, a także uzyskanie realnego wpływu na ich kształtowanie. Karty są pogrupowane w 3 zestawy. Pierwszy zawiera 30 stanów emocjonalnych, drugi to 30 metaforycznych obrazów, a w trzecim znajduje się 29 kart pomocniczych (między innymi potrzeby, działania, fakty i „mydełka”) Wszystkie karty są sucho ścieralne, dlatego w zestawie mamy także mazak i gąbkę. W pudełku znajduje się też instrukcja zastosowania i lista potrzeb.

 1. Kiedy możemy używać EQdo?

 

 • W czasie pracy indywidualnej w domu, samodzielnie pomagamy sobie w radzeniu sobie z trudnymi sytuacjami.
 • Gdy potrzebujemy rozwiązywać konflikt interpersonalny zarówno w domu jak i w pracy.
 • Gdy chcemy wspierać w rozwoju emocjonalny dzieci i młodzież zarówno w domu jak i w szkole.
 • Gdy pracujemy z klientami w procesie coachingu, psychoterapii, pracy z zespołem czy na szkoleniu.
 1. Co wyróżnia EQdo?

Praca z emocjami, relacjami czy konfliktem jest zwykle trudnym tematem dla każdego nas. EQdo wypełnia tę lukę w sposób bezpieczny poprzez gotowe scenariusze na różne sytuacje, w tym także do pracy grupowej. Można powiedzieć, że te karty-puzzle są jak plansze zamieniające wnętrze człowieka na słowa i obrazy. To, co trudno było wyrazić, nagle widać w pełnym świetle. EQdo sprawiają, że otwierają się oczy. Dostrzegasz swoje emocje i potrzeby oraz szereg nowych możliwości, jak można wykorzystać je aktywnie w życiowych zwrotach akcji. Pozwala na bycie w tu i teraz ze swoimi emocjami, zaakceptowanie ich, popatrzenie z różnych perspektyw na sytuację która nas dotyczy, a w konsekwencji na dokonanie wyboru dobrego dla każdego nas. 

 1. Ile jest scenariuszy stosowania EQdo?

W instrukcji znajduje się 14 gotowych przykładów zastosowania EQdo. Natomiast sama metoda daje nieograniczone możliwości zastosowań. Trzy zestawy kart pozwalają na dowolne ich ułożenie, tak aby uzyskać zamierzony rezultat. Wszystko zależy od doświadczenia, kreatywności osoby używającej narzędzia oraz celu jaki chce uzyskać.

 1. Czy potrzebne jest specjalistyczne szkolenie, żeby stosować EQdo?

Nie jest potrzebne, choć często bywa użyteczne, bo daje podstawy teoretyczne i trening w ich zastosowaniu.  Instrukcja jest napisana na tyle precyzyjnie, że daje możliwość przeprowadzenia takiego treningu indywidualnie. Należy chwilę poćwiczyć samodzielnie zanim sprawdzisz działanie EQdo na innych, współpracownikach, dzieciach lub klientach.

 1. Kto jest twórcą EQdo?

Metodę stworzyli Rafał Nykiel i Katarzyna Buss Nykiel

Rafał od prawie 20 lat pracuje jako trener, a jako coach od 2004 roku. Jest międzynarodowym akredytowanym trenerem coachingu ICC a także team coachingu ICC. W ciągu ostatnich 13 lat przeprowadził prawie 60 certyfikacyjnych edycji szkoleń ICC i przygotował do zawodu coacha ponad 500 osób. Wykładowca na SGH, PŁ, UŁ i WSB.  

Katarzyna od ponad 20 lat zajmuje się grafiką projektową. Jest absolwentką Wydziału Grafiki i Malarstwa ASP w Łodzi oraz L’École Supérieure d’Art et Design de Valence we Francji. Ponadto Katarzyna interesuje się szeroko rozumianym rozwojem osobistym, od lat kształcąc się podczas licznych szkoleń poświęconych temu tematowi. Jest między innymi certyfikowanym coachem ICC, akredytowanym praktykiem Belbin Polska.

 1. Skąd pochodzi nazwa EQdo?

Nazwa EQdo powstała z połączenia dwóch pojęć – EQ (Emotional Quotient) czyli inteligencji emocjonalnej oraz do,  które w języku japońskim oznacza sposób, drogę. Czyli EQdo to metoda na rozwój inteligencji emocjonalnej.

               Rafał Nykiel

Back To Top