Skip to content

Jak efektywnie podsumować mijający rok? (czas czytania 4 minuty)

Zbliżamy się do końca 2023 roku. Wiele osób poświęca chwilę na spojrzenie wstecz i podsumowanie tego co się wydarzyło, co osiągnęliśmy, a może czego zabrakło. Podsumowanie to może być inspirujący czas, ale równocześnie może stanowić wyzwanie. Niezależnie od wszystkiego warto mieć świadomość w jakim miejscu teraz jesteśmy, żeby skutecznie zaplanować nadchodzący czas. Poniżej kilka prostych rozwiązań jak możesz się za to zabrać.

  1. Zaplanuj czas na refleksję:

Znalezienie spokojnego czasu i miejsca w którym będziesz mógł/a spokojnie zastanowić się nad minionym rokiem, może pomóc w wyodrębnieniu kluczowych wydarzeń, osiągnięć i wyzwań. Ja od lat robię to po Świętach, ale jeszcze przed Nowym Rokiem.

  1. Zidentyfikuj osiągnięcia:

Spójrz na swoje osiągnięcia w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy. To mogą być zarówno drobne sukcesy jak i większe wydarzenia, które były ważne dla Twojego rozwoju. Jeśli będziesz miał/a czas warto chwilę zastanowić się jakie twoje zasoby, mocne strony pozwoliły ci na osiągnięcie tych sukcesów. Wypisz je w punktach, tak, aby służyły jako wskazówki w kolejnym roku.

  1. Przeanalizuj lekcje:

Rozważ, czego nauczyłeś/aś się w ciągu roku. Wyzwania, z którymi się zmierzyłeś/aś, są z pewnością źródłem cennych lekcji i doświadczeń. Dzięki temu ułatwiasz sobie zadanie w przyszłości. Warunkiem jednak jest to, żeby potraktować to co się zdarzyło jako lekcję, a nie porażkę.

  1. Oceń i zaplanuj cele:

Jak wiadomo w rozwoju osobistym, a w coachingu szczególnie działania kierunkowe, wyznaczone przez cele są niezwykle ważne. Zatem przejrzyj cele, jakie postawiłeś/aś na ten rok. Zastanów się, które z nich osiągnąłeś/aś, a które nadal wymagają pracy. A korzystając z wniosków z analizy mijającego roku, stwórz plan cele na kolejny rok. Postaw sobie konkretne cele, które będą inspirujące i motywujące.

Aby sprawnie i szybko podsumować mijający rok, jako narzędzie możesz użyć chyba najpopularniejszego narzędzia coachingowego, czyli koła życia. Może brzmi to banalnie, ale sprawdzi się doskonale. Aby to zrobić, zastanów się na jakie główne obszary możesz podzielić całe swoje życie. Co jest dla ciebie aktualnie ważne? Praca, rodzina, zdrowie, pieniądze? Co jeszcze? Postaraj się, aby nie przekraczać 8-10 kategorii, ponieważ ważna jest perspektywa całościowa (na ten moment) czyli nieuwzględniająca zbędnych na tym etapie szczegółów.  Teraz narysuj na kartce  duże koło i podziel je na tyle obszarów ile znalazło się w twoim opisie życiowych kategoriach. Nadaj nazwę każdemu z obszarów koła, jedną z wymienionych przed chwilą kategorii. Propozycję gotowego koła znajdziesz na końcu tekstu.

Teraz daj sobie tyle czasu ile będziesz potrzebować i odpowiedz na jedno ważne pytanie. Pytanie, które powtórzysz tyle razy, z ilu kategorii składa się twoje koło. Pytanie brzmi:

JAKI ODCZUWASZ POZIOM SATYSFAKCJI Z ….

Tam gdzie znajduje się wielokropek  podstawiasz w dowolnej kolejności obszary z twojego koła życia.

Żeby odpowiedzieć na to pytanie potrzebujesz wykorzystać jakąś subiektywna miarę. Niech to będzie skala od 0 do 100%. Zatem, odpowiadając na pytanie o każdym z obszarów nadajesz mu jakąś miarę. Na przykład, ktoś może być usatysfakcjonowany ze swojej pracy na 60% a z obszaru rodzina na 90%. itd. Wpisujemy wszystkie wyniki w arkusz równocześnie rysując linie pokazujące wypełnienie satysfakcją każdego z obszarów. To ważne, ponieważ umożliwia względnie dokładne przedstawienie wypełnienia koła w formie graficznej.

 Popatrz teraz  na swoje koło wypełnione w całości i zastanów się co to, co widzisz, oznacza dla ciebie. 

Zastanów się i odpowiedz sobie na kilka ważnych pytań:

Co mnie zaskoczyło?

Jak wygląda równowaga między pracą a życiem prywatnym?

Czy takiej jakości życia oczekuję?

Który z obszarów jest najważniejszy dla mnie dziś?

Który z obszarów, po dokonaniu potrzebnych zmian spowoduje największy wzrost satysfakcji w całym kole?

Takie podsumowanie zajmie ci kilkanaście minut, do pół godziny. Jeśli masz ochotę możesz porozmawiać na temat swoich refleksji z kimś bliskim. Ja opowiadam o mijającym roku na podstawie analizy kołem życia moje żonie😉

 

 

 

Rafał Nykiel

 

 

 

 

Back To Top