Jak wiadomo wsparcie w zmianie przekonań jest jednym z ważniejszych etapów każdego procesu coachingu. Dzięki…
Mikronawyki. Niewielkie zmiany, które wiele zmieniają (czas czytania 2 minuty)
Książka „Mikronawyki. Niewielkie zmiany, które wiele zmieniają” autorstwa B.J. Fogga opisuje autorskie podejście do zmiany naszych nawyków. Pozwala transformacyjną moc wprowadzania niewielkich, łatwych do opanowania korekt w naszych zrachowaniach, aby stworzyć znaczące i trwałe zmiany w naszym życiu. Przypomina mi to dużo bardziej rozbudowaną metodę Kaizen.
Kluczowe założenie Fogga obraca się wokół koncepcji „niewielkich nawyków”, które są mikrodziałaniami, które są łatwe do przyjęcia i utrzymania. W konsekwencji te drobne zmiany mogą z czasem prowadzić do znaczących zmian w zachowaniu. Książka nakreśla praktyczne ramy dla czytelników, aby skutecznie rozwijać i wdrażać te drobne nawyki. Jest praktycznym przewodnikiem opisującym wiele praktycznych narzędzi zmiany.
Autor opiera się także na swoim doświadczeniu w projektowaniu zachowań, aby wyjaśnić, w jaki sposób powstają nawyki i jak można je modyfikować. Fogg podkreśla, że kluczem do skutecznego kształtowania nawyków jest prostota, konsekwencja i świętowanie małych sukcesów.
Możemy się dowiedzieć, że motywacja i silna wola nie są kluczowe w zmianie nawyków. Ważniejsze jest odpowiednie zbilansowanie możliwości jakie mamy i nawet niewielkiej motywacji. Ponieważ kiedy zmiana zachowań opiera się na małych krokach duża motywacja nie jest potrzebna. Prowadzi on czytelników przez proces identyfikowania wyzwalaczy, wdrażania drobnych nawyków i wzmacniania ich poprzez pozytywne emocje i współczucie dla samego siebie.
Co więcej, Fogg podkreśla znaczenie sposobu myślenia i emocji w kształtowaniu nawyków. Akcentuje nagradzanie siebie, czy też odczuwanie satysfakcji po każdym mikro-kroku. Zachęca czytelników do podejścia do zmiany zachowania z pozytywnym nastawieniem i skupienia się na tworzeniu nawyków, które są zgodne z ich osobistymi celami i wartościami.
Osobiście miałem kłopot z jednym z elementów wdrażania zmiany mikronawykami. Autor rekomenduje budowanie nowych zachowań w połączniu z już istniejącymi. To znaczy budując nawyk regularnego robienia pompek warto ćwiczenia skojarzyć z czymś co robimy regularnie. Fogg podaj przykład korzystania z toalety. Czyli zawsze po wyjściu z WC robimy 5 pompek (przykład autora książki). Testując tę metodę miałem trudność w zapamiętaniu, że zawsze po jakiejś czynności którą wykonuję od ponad 50 lat mam wprowadzić coś nowego. Dla mnie osobiście łatwiejsze jest, o czym też mówimy na kursie coachingu ICC, że nowe zachowania łatwiej nam się przypominają kiedy powiążemy je z czymś nowym, nieoczekiwanym zaskakującym, na przykład jakimś przedmiotem który nigdy nie stał w danym miejscu. Wtedy mamy automatyczne skojarzenie z nowym zachowaniem. Ale może tylko ja tak miałem…
Ogólnie rzecz biorąc, książka „Mikronawyki” oferuje odświeżające i praktyczne podejście do zmiany zachowania, podkreślając skuteczność rozpoczynania od małych kroków i stopniowego budowania tempa. Jest to cenne źródło informacji dla każdego, kto chce wprowadzić trwałe zmiany, poprawić nawyki i ogólne poprawić swoje samopoczucie.
Autorem książki jest B.J. Fogg. Wydawnictwo: Agora