Skip to content

„Odkryj swoje wewnętrzne dziecko” (czas czytania 2 minuty)

„Odkryj swoje wewnętrzne dziecko” to intrygujący poradnik autorstwa Stefanie Stahl, niezwykle popularnej niemieckiej psychoterapeutki i pisarki. Autorka skupia się na popularnej koncepcji, wskazującej że jednym z elementów naszej złożonej psychiki jest wewnętrzne „dziecko”, które przechowuje nasze wcześniejsze doświadczenia, traumy i emocje. Szczególnie dotyczy to wydarzeń z dzieciństwa, które mogą mieć wpływ na nasze obecne zachowanie i decyzje.

Cała książka to ciekawa i praktyczny przewodnik prowadzący do poznania, zrozumienia i akceptacji naszego wewnętrznego „dziecka”. Bywa, że jest klucz do uzdrowienia naszych emocji i rozwoju osobistego. Poprzez serię praktycznych ćwiczeń autorka pozwala na odkrywanie i eksplorowanie naszych wewnętrznych doświadczeń oraz pracy nad ich zrozumieniem i uzdrowieniem. Dzięki temu możemy lepiej zrozumieć siebie i osiągnąć większą równowagę emocjonalną.

W książce możemy poznać nasze wewnętrzne dziecko w  dwóch odsłonach. Jest to Dziecko Słońca i Dziecko Cienia. Warto zająć się oboma aspektami naszej osobowości, żeby wewnętrzna praca była pełniejsza i przyniosła lepsze rezultaty.

Książka to praktyczny poradnik z mnóstwem ćwiczeń i moim zdaniem nie wystarczy jej przeczytać, warto także zrobić proponowane ćwiczenia. Można także skorzystać z medytacji kierowanych dostępnych na stronie internetowej wydawnictwa. To bardzo wartościowe uzupełnienie ćwiczeń proponowanych przez autorkę. 

Spośród proponowanych ćwiczeń, często bardzo prostych, wiele dotyczy regulacji emocji. Na przykład w sytuacji pobudzenia dobrze jest przekierować uwagę na aspekty cielesne całego procesu nazywając każdy z elementów, który możemy odczuć. Na przykład: czuje napięcie w brzuchu, lub moje serce bije szybciej. W drugim kroku wyrzuć z głowy wszystkie wspomnienia dotyczące powstania tych uczuć. Możesz także zaczernić obraz w głowie. Koncentruj się przez jakiś czas tylko na doznaniach fizycznych. Dzięki temu nieprzyjemne szybko uczucia mijają. Sprawdź w wolnej chwili jak to działa u ciebie.

To książka która może wspierać zarówno twój rozwój jak i twoich klientów. Ćwiczenia są na tyle proste i uniwersalne, że z powodzeniem wykorzystasz je w pracy.

Książka została wydana przez Wydawnictwo Otwarte, 2021 rok

Rafał  Nykiel

 

Back To Top